Felhívás csoportos tehetségsegítő tevékenységek megvalósítására - B csomag

OPER7683

 

Támogató szervezet: A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége

Támogatási összeg: 595 950 Ft

 

   Szóbeli és írásbeli kifejezőképesség fejlesztése játékos módszerek alkalmazásával. A szövegértés fejlesztése szépirodalmi és tudományos szövegek feldolgozása során. Önálló ismeretszerzésre való törekvés. Metakommunikációs eszközök helyes használata. Beszédtechnika fejlesztése. Csoportmunka alkalmazásával a szociális készségek fejlesztése. Szövegalkotási készség fejlesztése. Adatgyűjtés a lakóhelyről. A hátrányos helyzetű tanulók könyves környezetbe történő bevonása, hátránykompenzáció.

     A tanórán kívüli foglakozások heti 1 órában január 5-től április 15-ig valósulnak meg. Az intenzív foglalkozások 2X6 órásak. Helye: Medves Hangulatszálló, időpont 2015. március 28-29. Az intenzív program után a foglalkozásokon még sor kerül az ott látottak közös megbeszélésére, feldolgozására. Csoportokban különböző műfajú műveket készítenek a tanulók: elbeszélés, lírás, blog, interjú, riport, stb. A program végére egy kis irodalmi kiadványt készítünk, ami bemutatja az elvégzett munkánkat. 

     Mentoroknak olyan diákokat választottunk, akik már több alkalommal vettek részt irodalmi színpad munkájában, nyelvi és irodalmi vetélkedőkön. Személyes példájukon keresztül is hatnak a tanulókra. A szép magyar beszéd használatára sarkallják a tanítványainkat. Segítenek a fejlesztő foglalkozások és a játékos feladatok során is. A különböző műfajok jellemzőinél elkészítésénél is sokat számít, hogy ők ebben már tapasztaltabbak.Természetesen számukra is megfelelő időt kell szánnunk a kikapcsolódásra

     A tanórán kívüli foglalkozások során a az írásbeli és szóbeli kifejezőképességet és nyelvi eszközeit, a lényegkiemelő képességet, kreativitást, elvont gondolkodást fejlesztjük. Egyéni és csoportos foglalkozásokat, változatos munkaformákat alkalmazunk. Az iskolai és a megyei könyvtárban gyakorolják a tanulók az anyaggyűjtést. Az intenzív program során a somoskői vár és a környék nevezetességeinek a meglátogatása után a látottak alapján készülnek elbeszélések, leírások, blogok, esetleg versek is.

 

Megpályázott tevékenység: 
Egynapos közös szülő- diák-pedagógus lazító programok megvalósítása
 
Célunk tanítványaink figyelmét felhívni a szabadidő tartalmas eltöltésének a lehetőségeire. A programok során megismertetjük tanítványainkat a kulturális lehetőségekkel, a Balassi Bálint Megyei Könyvtár szolgáltatásaival. Ellátogatunk a közelünkben lévő Gyürky-Solymossy-kastélyba. Itt látható Szabó István kiállítása és megnézzük a Tájházat. A kikapcsolódás, szórakozás mellett nő a tanulók általános műveltsége és megismerik egyik történelmi nevezetességét a lakókörnyezetüknek.
 
A Balassi Bálint Könyvtár bemutatása, az anyaggyűjtés módjaival való ismerkedés.A könyvtár egyéb lehetőségei (zenehallgatás, filmnézés). A kastély megtekintése során megismerkedhetnek Szabó István népi fafaragó művész alkotásaival is. A Tájház meglátogatása lehetőséget biztosít a régi palóc élet megismerésére. A szabadidős program összefügg a gazdagító programpár programjával. A tanulók ugyanazok és bővítjük a kört a környék irodalmi, nyelvi versenyein eredményesen szereplő tanulókkal.
 
Tehetségpontunk egyaránt nagy figyelmet fordít a környezettudatos nevelés, kulturális értékeink megőrzése, hagyományőrzés, logikai készségek fejlesztése, művészeti nevelés mellett a szabadidő hasznos eltöltésére is.